Garnitur w kratę

 

GARNITUR W KRATĘ. DLA KOGO? NA JAKĄ OKAZJĘ?

Garnitur męski w kratę zajmuje we współczesnej modzie szczególne miejsce. To idealne rozwiązanie dla mężczyzn, którzy nie lubią nudy, za to kochają oryginalne rozwiązania i zabawę stylem. Pamiętajmy jednak, że krata może mieć różną wielkość, grubość, kolor i zagęszczenie. Od tego w dużej mierze zależy charakter stylizacji z garniturem zdobionym takim deseniem.
 
 Skąd wzięła się popularność garniturów w kratę?
Niektórzy kojarzą szary garnitur w kratę z czasami prohibicji i ubiorem filmowych gangsterów. Genezy tego ubioru należy szukać na Wyspach Brytyjskich, gdzie już w XIX w. noszono kratę określaną mianem „glenurquhart check”, w skrócie „glen check”. Hrabia James Ogilvie-Grant kazał nosić garnitury w kratę swoim łowczym podczas polowań. Następnie wzorem tym zachwycił się książę Walii Edward VIII. Dzięki niemu kraciasty deseń stał się znany na całym świecie.

Warto podkreślić, że w dwudziestoleciu międzywojennym to właśnie książę Walii był ikoną mody. Miał większy wpływ na to, co nosili ludzie, niż gwiazdy raczkującego kina. Właśnie dlatego biało-czarną kompozycję z drobnej pepity udekorowaną niebieską kratką overcheck po dziś dzień nazywa się „kratą księcia Walii”.

Komu pasuje garnitur w kratę?

Choć jeszcze niedawno panowało przekonanie, że garnitur w kratę kupuje się wtedy, gdy w szafie mamy już czarny lub granatowy klasyczny garnitur jednorzędowy, dziś wygląda to nieco inaczej. Krata – niegdyś synonim stroju nieformalnego, codziennego, wręcz sportowego – bywa obecnie wykorzystywana w sytuacjach stricte formalnych. Niejeden Pan Młody założył garnitur w kratę na wesele w stylu boho czy rustykalnym. Co prawda takie rozwiązanie jest mniej oficjalne od gładkiego lub prążkowanego garnituru, ale za to nadaje stylizacji unikalnego charakteru.

Jakie typy sylwetki będą prezentować się korzystnie w garniturze w kratę? Mamy tutaj miłą niespodziankę - wbrew pozorom praktycznie wszystkie! Smukli mężczyźni mogą liczyć na optyczne wzmocnienie sylwetki, a bardziej postawni – na jej wyszczuplenie. Ponadto modny garnitur w kratę zda egzamin zarówno u młodszych, jak i starszych panów.

Na jakie okazje wkładać garnitur w kratę?

Garnitur w kratę będzie odpowiedni  zarówno na spotkanie biznesowe, jak i na co dzień, np. na wyjście do renomowanego klubu. Taki strój sprawi, że elegancka stylizacja nabierze nieco luźnego charakteru, a jednocześnie spowoduje, że mężczyzna będzie wyglądał na pewnego siebie i zorientowanego w trendach. Przede wszystkim jednak odróżni właściciela od reszty osób w gładkich, jednokolorowych garniturach. Z tego powodu panowie coraz chętniej zakładają garnitur w kratę na ślub i inne duże uroczystości.

Sporą popularnością cieszą się też zestawienia jednego elementu garnituru – marynarki albo spodni w kratę – z gładkimi ubraniami. Przykładem może być granatowa marynarka w kratę założona do ciemnych, np. brązowych chinosów i mokasynów. W takim zestawie wyróżnisz się na każdej imprezie i zrobisz świetne wrażenie na randce.

Garnitur w kratę – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Krata nadaje garniturowi sportową lekkość. Jednocześnie stylizacja wciąż pozostaje elegancka, ale w sposób niewymuszony i daleki od nudy. Garnitur w kratę, zwłaszcza księcia Walii, prezentuje się najlepiej w świetle słonecznym, dlatego zaleca się, żeby nosić go za dnia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przez cały rok – i latem, i zimą. W chłodniejszym okresie najwygodniejsze będą modele z grubszych materiałów, np. grubej wełny, tweedu czy flaneli.

Krata nie musi być drobna i delikatna jak w przypadku ulubionego garnituru Edwarda VIII, choć to z pewnością dobry wybór na pierwsze eksperymenty. Wzór ten bywa również duży i bardzo wyrazisty – przykładem może być granatowy garnitur w kratę w białym kolorze (lub w innym kontrastowym odcieniu). Takie mniej stonowane, wręcz krzykliwe modele są zarezerwowane wyłącznie dla odważnych. Należy wówczas ograniczyć dodatki do minimum.  Reszta stylizacji powinna stanowić łagodne tło dla garnituru. Jest to podstawowa zasada zawsze, gdy zakładamy garnitur zdobiony wyrazistym deseniem.